Každý, kdo si představuje dalmatina, má před očima obvykle obrázek krátkosrstého psa s černými nebo hnědými tečkami na bílém pozadí. To je dalmatin, kterého zná téměř každé dítě. Paleta barev je však u dalmatinů mnohem větší a neomezuje se pouze na bílou s černými /hnědými tečkami.
Existují některé další "nestandardní" a vzácnější barevné varianty. Jako jsou citronová/lemon, oranžová/orange, bílá s modrými či žíhanými tečkami a trikolor (tři barvy teček na jednom jedinci). Bez ohledu na barvu teček se u všech dalmatinů mohou vyskytovat tzv. Plotny (velké barevné skvrny), modré oči (jednostranné nebo oboustranné) nebo modrý klín v oku.
Plotna:
Dalmatini se rodí bílí a tečkování se začíná objevovat kolem desátého dne od narození. Plotna je výrazně zbarvená plocha, která je viditelná ihned po narození štěněte.
foto ch.st. von der Auerbacher Höhe (DE)
Plotna se může objevit kdekoliv na těle, ale nejčastěji se nachází na hlavě, kolem očí (monokl) nebo na uších či ocase. Někdy se stává, že pes má i několik ploten na několika různých částech těla najednou. Plotna je zastoupena silnou barvou a na které nenajdeme bílé chloupky. Plotna na uších prochází skrz - je oboustranná. To znamená, když otočíme vnitřní a vnější stranu ucha, je barva indetická. Plotnu rozlišíme od spojených teček tím, že její hrany jsou jasně vyznačené. Jestli se nachází na hlavě, tak vypadá jako by měl pes baret. Někdy je i pro plemeného znalce velice těžké rozlišit zda pes plotnu má či nemá. V současné době je již možné jedince s plotnou, pokud jsou přínosem pro chov zařadit do chovu. Na klubových výstavách v ČR či Německu je možné je vystavovat ve speciální FUN třídě.
foto: Janina Leick, Monarte Rich + Amore Per Dalmati (PL) + Pro Dalmatian (DE)
Modré oko:
Modré oko je také čistě kosmetický problém v barvě. Veškeré zrakové funkce jsou u modrého oka zachované a daný jedinec normálně vidí. Modré oči bývají také často spojovány s jednostrannou či oboustrannou hluchotou štěněte, ale není to pravidlem a v současné době kdy je u všech štěňat prováděno vyšetření sluchu víte již při odběru jak na tom štěně je.
modré oko u černě tečkovaného štěněte, foto Heidi Jokipiha
modré oko u hnědě tečkovaného štěněte, foto Janina Leick + Mimmi Johnson Berger
Citrónové / lemon zbarvení teček:
Geneticky je citronové zbarvení recesivní žlutá (kombinace alel e/e). Barva teček u lemon zbarveného dalmatina má stejnou barvu jako je např. barva golden retrívra nebo anglického setra. Intenzita barvy může kolísat od velice světle žluté až k tmavě žlutému odstínu, přišemž u štěňat je vždy světlejší a s věkem se zvýrazňuje. Žluté tečkování má také většinou drobnější tečky než u hnědě tečkovaného jedince. Žlutě tečkovaný dalmatin má vždy černou pigmentaci nosní houby. Nos není tmavě černý, ale vypadá trochu vybledlý.
foto: ch.st. Z Hrubých luk + ch.st. Exotic-Spots (DE)
Pomerančové / orange zbarvení teček:
Pomerančové zbarvení se od citronového liší víceméně pouze barvou nosní houby, která je vždy masitě hnědá, podobná tmavší barvě tečkování a barvou okraje pysků a okolí očí. Také barva očí bývá světlejší. Dospělý dalmatin broskvového zbarvení může být někdy zaměněn s nekvalitně tečkovaným hnědým dalmatinem.
foto Šárka Taubrová
Trikolórní zbarvení teček:
Trikolorní zbarvení je velice vzácné. Na černě tečkovaném psovi se mohou vyskytnout barvy: žlutá, játrová, tříslová nebo žíhaná. Tyto barvy se většinou vyskytují na určitých částech těla jako jsou spodní části nohou, na předhrudí, na bradě, na hlavě kolem tlamy, u očí a u anální části (tak jako je pálení u dobrmanů nebo rotvailerů). Tříslové zbarvení u mladého jedince může být těžké rozpoznat kvůli velice slabému nádechu tříslového zbarvení.
zdroj: Pro Dalmatian (DE)
Kromě nestandardního zbarvení je možné setkat se i s dlouhosrstou variantou dalmatina, která je samozřejmě také nestandardní. Ta se u plemene objevila po vzniku LUA projektu z USA, kdy pro vyloučení vadného genu pro tvorbu močových kamenů byla do chovu přidána jiná plemena.
Dlouhosrstý dalmatin:
foto: http://www.exotic-spots.de + ch.st. of Gingerbread Valley