AKTUALITY

Úspěchy Woodyho dcer na KV Neveklov 2017

Klubová výstava DK CZ Neveklov 2.9. 2017
rozhodčí: Rune Brunberg Johansen (SWE)

tř. otevřená (5/5)
Azacachia Kahoy Nelari - Excelent 1 CAC
Angel's Wood Nelari
- Excelent 2 r.CAC


foto L.Machačová (Royal Stuart kennel) Azacachia Kahoy Nelari

Klubové výstavy DK ČR se zůčastnili dvě dcery z Woodyho prvního vrhu po Arielle Royal Felicity. Obě holky se velmi líbili a odnesli si první dvě místa ve své třídě. Kačenka se tak stala čekatelkou šampionátu ČR a DKČR. Jsme na Vás pyšní, jen tak dál.

Fotografie štěňat "D" z Hrubých luk - 6 týdnů

V neděli 12.9. jsme s Woodym vyrazili na velký výlet za jeho štěňaty v ch.st. z Hrubých luk. Vyrazili jsme brzy ráno, protože cesta byla dlouhá. V plánu bylo i focení miminek v postojích a portréty. Musím říct, že je to jeden z nejhezčích vrhů po Woodym. Všechna štěňata jsou velmi vyrovnaná jak v kostrách, tečkovaní tak povahách. Ve vrhu se nevyskytuje žádná vada (plotna, modré oko, zálomek, rozštěp patra) a CELÝ VRH JE OBOUSTRANNÉ PLNĚ SLYŠÍCÍ !!! Novým majitelům přejeme hodně štěstí, radosti a úspěchů, v případě, že se rozhodnou pro účast i na výstavách.

kompletní galerie <<<ZDE>>>

Woodyho dcera Hailey splnila podmínky Klubového JCh Německa!

LGA GUNNINGEN 16.7.2017
rozhodčí: Monika Pehr (DE)

Charming Hailey vom Hause Cassenya - tř.mladých (3/3)
Exc.1 JCAC VDH + Club, 
Baden-Württemberg Jugendsiegerin 2017

Hailey je Klubovou šampionkou mladých DDC! Velká gratulace majitelům Ramoně a Thorstenovi!

Narození vrhu "D" z Hrubých luk

Dne 28.6.2017 se v chovatelské stanici "z Hrubých luk" narodil vrh "D". Teprve druhý Woodyho vrh v Čechách. Narodilo se 10 štěňat, bohužel jedna hnědá fenečka příchod na svět nezvládla, takže konečný počet je 3 pejsci - 1 hnědě + 2 černě tečkovaní a 6 feneček - 2 černě a 4 hnědě tečkované. Štěňata i maminka jsou v pořádku, ve vrhu se zatím nevyskytuje žádná vada (plotna, rozštěp patra, zálomek na ocase), ještě budeme čekat na očka a ouška. Teď budeme držet palce, aby pěkně rostli a užívali si dětství a zkoumání s mámou a budeme se těšit na viděnou.

Průběžně budeme doplňovat nové fotografie a informace o vrhu. Některá štěňata jsou již rezervována.

Sport a pracovní možnosti

Sáhla jsem do minulosti a oprášila článek o pracovním využití dalmatina, který jsem kdysi dávala dohromady pro webové stránky DK ČR. Pokud máte zájem, zkušenosti jsou shrnuty v článku v rubrice O PLEMENI.

Úspěchy Woodyho potomků v Německu a Dánsku

CACIB Vejen (DK)
10.06.2017 
judge: Rony DOEDIJNS (NL)

MultiJCh. Call Me Crazy of The Million Hairs - mezitřída (2/2)
Exc.1 CK, CAC, r.CACIB, res. Best male

Posudek:
male of good size and type, correct in bone and substans, typical maskuline head good expression good bite, nice made in front with compact feet, correct ribcage, good croup and tail set and carridge, nice spotting, could be firmer in topline on move lovely temperament and presentation

11.06.2017 
judge: Ann Carlström (DK) 

MultiJCh. Call Me Crazy of The Million Hairs - mezitřída (2/2)
Exc.1 CK, CAC, Best male3

Bram se stává čekatelem dalšího šampionátu, po Belgickém, Luxemburgském a Mezinárodním je čekatelem i šampionátu Dánska!

 

Klubová výstava DDC Mainz-Laubenheim (D) – 10.06.2017 
judge: Andrea Mix (D) 

Charming Hailey vom Hause Cassenya - třída mladých (2/2)
Exc.1 JCAC VDH + Club, Junior BOB

Cody Hailey vom Hause Cassenya - třída mladých (2/2)
VD 2

Také Hailey začala cestu za svými prvními šampionáty - JCh VDH + JCh DDC. Její bratr Cody i jeho majitelé byli na své úplně první výstavě a získávají hlavně zkušenosti.

Dobrman BOSS oslavil 10. narozeniny!

Dědulín Boss stále stejně hyperaktivní, zloděj a žrout oslavil 6.6.2017 svoje jubilejní 10. narozeniny. Na dobrmana jde o celkem vysoký věk, takže si přejeme si, aby s námi pobyl ještě co nejdelší dobu. Máme ho rádi, i když je to s ním těžké, krade čí dál víc a víc věcí, kterých si dříve nevšímal (brýle, mastičky, tužky a pod. se přidaly k ručníkům, ponožkám, utěrkám a ovladačům) je to přece jen náš velikej černej mazel.

 

Woody reprezentoval český chov ve Švédsku

3x CACIB Norrköping - Švédsko
3.-.5.6.2017

Když mi napsala Markéta, že plánuje výstavu ve Švédsku a jestli nechci poslat Woodyho s ní, v prvním okamžiku mě napadlo, že bych byla padlá na hlavu, abych Woodyho posílala takovou dálku. Ale... jako vždy, červíček začal hlodat a to zejména proto, že se nám v poslední době ozvalo několik zájemců ze Švédska se zájmem o Woodyho a případné krytí s ním. Všichni víme, že je lepší psa vidět naživo a tak jsme vše probrali s Pavlem a on kupodivu souhlasil, že Woody pojede. Výstavy ve Švédsku pro nás byly absolutní neznámou a to jak přihlašováním výstav, tak počty přihlašovaných jedinců či zadáváním titulů. Začalo zjišťování a přihlášení, provázené docela zmatky (došly jen dva vstupní listy z toho jeden se zkomoleným majitelem, kdy bylo smícháno moje jméno a jméno Woodyho chovatelky Dáši a její adresa a již to nešlo opravit a třetí vstupní list vyřizovala Markéta až přímo na místě). Ale když jsme se dali do boje, bylo třeba vydržet. 

Česká republika má se Švédskem uzavřenu reciproční dohodu, takže jedinci s šampionátem ČR stačí k získání šampionátu Švédska jeden CAC. Přesto jde o obtížný úkol neboť se ve Švédsku zadává jen jeden titul CAC a r.CAC jednomu psovi a jedné feně ve všech třídách od mladých až po veterány. V případě, že jedinec již je šampion Švédska, titul CAC a r.CAC mu již zadán být nemůže a mohou ho tak získat jedinci na druhém, třetím či dokonce čtvrtém místě ve třídě, pokud obdrželi CK (certifikát kvality). Také systém hodnocení je nastaven úplně jinak, jsou využívány známky celé škály stupnice hodnocení, od výborné po dostatečnou a známka velmi dobrý je hojně využívána rozhodčími ve všech třídách včetně šampionů. Ve Švédsku se bohužel nezveřejňují rozpisy plemen v jednotlivých třídách, pouze celkový počet přihlášených v plemeni, což bylo v případě dalmatinů: sobota - 45, neděle: 33 a pondělí - 27  a tak i počet psů ve třídě šampionů nám byl dopředu neznámý.

Woody odjížděl s Pavlem ve čtvrtek 1.6. kolem 5 hodiny ráno, aby se vyhnuli většímu provozu na D1 a teplu, předal ho na Dobříši Markétě, která tam pracuje, zde si Woody pohrál s jejími AOU, prospal se v obývacím pokoji a po skončení práce odjeli do Prahy. K večeru kolem půl 6 pokračovali z Prahy, přes Německo, trajektem do Švédska, kde dojeli po cca 16 hodinách cesty . Na Woodyho se těšila Mimmi Johnsson, spolumajitelka Chilli (Cecilia Ström) a také další chovatelé ze Švédska,kteří o Woodyho projevili zájem. Ubytovaní bylo na krásném ranči a jak je Markétiným zvykem, její informovanost majitelů je nejlepší, jakou jsem zažila a tak jsme měli prakticky online informace z cesty, výstavy i ubytování, včetně fotografií a videí.  

V pátek byl volný den a tak po ubytování a odpočinku přišla na řadu dlouhá vycházka do nádherného lesa v okolí, kde se Woody krásně proběhal (bez vodítka) a prý šlapal jako hodinky. Markéta si vůbec Dřeváčka nemohla vynachválit. Spal s ní na pokoji, dokonce dostal vlastní postel, větší než ona. 
V sobotu se konala první výstava. Ve Švédsku zima jako v psinci. Ono z českých 25 stupňů do švédských cca 8 -10 je docela rozdíl. Posuzovala australská rozhodčí a již od prvních tříd bylo jasné, že známku výborná nedostane jen tak každý. Svědčí o tom poměry zadaných známek - z 
45 přihlášených psů (jen15x výborná- 11x certifikát kvality, 20x velmi dobrá a  5x dobrá). Přísnost hodnocení je patrná na první pohled. Dalmatini byli po všechny dny na řadě jako první cca v 9,30 hod. a tak jsem netrpělivě čekala na informace z místa. První zprávy od našich švédských přátel byli, že se Woody neumístil, takže jsem trnula, jak nakonec dopadl, ale informace od Markéty, že v konkurenci 7 šampionů (2x FI, 1x ČR, 1X N a 3x SE) obsadil 4. místo a ocenění certifikát kvality mě naprosto uspokojilo. Také našim přátelům se Woody libil. Po vystavení si Woody pohrál na výstavišti s odchovem Markéty, který žije ve Švédsku, opět volně a naprosto v klidu a pohodě, je to sice mamánek, ale i zlatíčko naše dřevěný. 
Na řadu přišla neděle a druhá výstava, konkurence ve třídě se trošku obměnila, místo Ch. Jilloc's All Right Resserved přibyl ve třídě Ch.
Price-Spot's Early Bird, ale byla neméně kvalitní. První zprávy jsem čekala až tak v poledne a tak mě hovor od Markéty kolem 10 hodiny hodně překvapil. Plná nadšení a dojmů mi sdělila radostnou novinu, WOODY SE STÁVÁ ŠAMPIONEM ŠVÉDSKA! Získal potřebný CAC a navíc i r.CACIB a reserve BEST MALE. Bomba. Její nadšení se přeneslo i na mě. Vždyť Woody je asi prvním českým dalmatinem s tímto oceněním. Viděli ho naši internetoví přátelé, kteří ho znají jen z fotografií, jako bonus splnil podmínky šampionátu, co víc si přát. Asi jsem to v duchu musela zakřiknout, protože na třetí, pondělní výstavu už Woody nenastoupil. Markéta volala, že si poranil prst na noze a kulhá. No... co se dá dělat, je to jistě škoda, ale stávají se i horší věci. Woody si bez stresu, v klidu, v dobré náladě s Markétou, kterou miluje (naštěstí už po ní nelezl tolik jako ve Splitu) užil svou dalekou cestu a v úterý večer byl v pořádku doma. 
KOMPLETNÍ GALERIE
 

3.6.2017
rozhodčí:
 Glenda Goller (AUS) 
C.I.B. G' Rich Woody Genesis Dalmadami - tř. šampionů (7/7)
Exc.4 CK

 

4.6.2017
rozhodčí:
 Bertil Lundgren  (SE) 
C.I.B. G' Rich Woody Genesis Dalmadami - tř. šampionů (7/7)
Exc.2 CK, CAC, r.CACIB, reserve BEST MALE
WOODY SPLNIL PODMÍNKY ŠAMPIONÁTU ŠVÉDSKA!!!


5.6.2017
rozhodčí:
 Kerstin Nilsson (DK) 
C.I.B. G' Rich Woody Genesis Dalmadami - tř. šampionů (6/7)
nenastoupil kvůli zranění 

 

 

Výsledky genetického testu na maligní hypertermii

Woody podstoupil genetické vyšetření na maligní hypertermii a je zdravý.
C.I.B. G' Rich Woody Genesis Dalmadami - MH N/N (zdravý homozygot)

Proč? 
Maligní hypertermie je autozomálně dominantní onemocnění. Mutace jen v jedné ze dvou kopií genu RYR1 stačí pro rozvoj onemocnění. U jedince s mutací je riziko přenosu na jeho potomky 50%.

Maligní hypertermie (MH) představuje závažnou komplikaci při celkové anestezii, která může být až fatální. MH je farmakogenetická porucha kosterního svalstva, je zapříčiněna mutací v genu pro ryanodinový receptor (RYR1 gen), vedoucí k záměně aminokyseliny v pozici 547 (záměna valinu za alanin) v přirozeně se tvořící bílkovině. Pří této poruše dochází k výraznému zvýšení teploty (hypertermii) až na 45°C, zrychlenému a nepravidelnému tepu (tachykardie a arytmie), zrychlenému dýchání, svalové ztuhlosti a může skončit ledvinovým selháním a smrtí. 

O co při tomto onemocnění jde?
Psi s maligní hypertermií jsou zdraví a nevykazují žádné klinické příznaky, dokud nejsou vystaveni spouštěči, zejména ze skupiny volatilních anestetik (např. halotan, isofluran, sevofluran) nebo nepolarizujících svalových relaxancií (př.sukcinylcholin) Pokud dojde po podání anestetik k výše zmíněným projevům maligní hypetermie, je nutné okamžitě přerušit anestezii, psa chladit a podat látky snižující svalový tonus. Zvýšený stres daný např. nadměrným cvičením, pobytem v nepříznivých podmínkách (nevětraná místnost, vyšší teplota v místnosti nebo autě) nebo i  onemocnění horních cest dýchacích, může také vést ke spuštění klinických příznaků maligní hypertermie u predisponovaných jedinců. Vlohy pro maligní hypertermii se vyskytují náhodně téměř u všech psích plemen.  
Vzhledem k tomu, že postižení jedinci jsou bez podání vyvolávajících látek zcela bez klinických příznaků, mohou někteří jedinci prožít celý život, aniž by byla během života stanovena diagnóza MH.

Já jsem se toto vyšetření rozhodla s Woodym podstoupit zejména pro svůj klid v případě, že bude Woody podstupovat nějaký zákrok v celkové anestézii. Vím, že každá narkóza představuje určité riziko, ale snad to přispěje k mému klidu. Poprvé jsem spolupracovala s genetickou laboratoří VEMODIA a až na moje drobné zmatky při vyplňování žádanky (výsledky došly na DK ČR) jsem byla s jejich přístupem i rychlostí velmi spokojená.

Stránky

Czech English French German Italian Russian Spanish Swedish